Odposlechy počítačů a sítí

Stav zabezpečení počítačů obyčejných uživatelů je něco mezi špatným a katastrofálním. Windows jsou všechno, jenom ne bezpečný systém - nemine týden, aby se neobjevila nová zranitelnost, typicky v Internet Exploreru - ale i ve službách standardně běžících a vystavených nehostinnému prostředí Internetu. Firewall, aplikace odmítající nepovolený vzdálený přístup k službám běžícím na počítači se sice dá stáhnout, ale většina uživatelů ani neví, že něco takového existuje. Tito se pak stávají cílem pro hackery, nebo špióny. V okamžiku, kdy získají kontrolu nad počítačem, získávají i přístup ke všem souborům na jeho disku. Nosit si práci domů, pokud pracujete s choulostivými daty, může být tedy velmi zrádné.

Komunikace přes email i web obvykle probíhá v nezašifrované formě. Kdokoliv s přístupem k infrastruktuře sítě - kabelům, routerům, serverům - má přístup i k datům, které přes ně procházejí.

Nově se rozmáhající bezdrátové sítě v různých variantách rodiny standardů 802.11 (WiFi) jsou ve své defaultní konfiguraci jedna velká bezpečnostní díra - komunikace je typicky nezašifrovaná.

Použití mikrofonů a kamer připojených k počítači a řízených softwarově na dálku je dnes již běžné.

Mnoho informací se dá zjistit též akustickým odposlechem - každá klávesa na klávesnici má svůj vlastní specifický zvuk, totéž platí pro mechanické tiskárny. Nelze podceňovat ani video odposlechy; kamera namontovaná nad klávesnicí již odhalila nejedno heslo. Lze také namontovat štěnici přímo do klávesnice počítače; tato pak zaznamenává každý stisk klávesy, a buď si je pamatuje, nebo obsahuje malý vysílač. Existují i čistě softwarová řešení; nejsou zdaleka tak neobvyklá, jak by bylo lákavé si myslet. Zvlášť nenápadně zrádné jsou bezdrátové klávesnice; jsou pohodlné na používání a nevyžadují kabely, ale kdokoliv s vhodným přijímačem může na vzdálenost až stovek metrů číst každé písmeno, které napíšete.